Kierował hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu
20 maja 2021 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej. Regulacje wskazują, że poruszać się nią może tylko jedna osoba, a kierując nią w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu popełniamy wykroczenie drogowe. W sobotę policjanci z Nieetatowego Zespołu Policji Wodnej ujawnili osobę, które naruszyła obowiązujące przepisy i pod wpływem alkoholu kierowała hulajnogą elektryczną. Bądźmy rozważni i stosujmy się do prawa!
W pakiecie zmian w ruchu drogowym, który zaczął obowiązywać od 20 maja 2021 roku, została prawnie uregulowana kwestia popularnych obecnie hulajnóg elektrycznych. Przepisy jasno określiły zasady korzystania z tego typu urządzeń, a także urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch. Ponadto wprowadzone przepisy wyszczególniły szereg praw i obowiązków, do których muszą się stosować zarówno ich użytkownicy, jak również inni uczestnicy ruchu drogowego.
Policjanci z Nieetatowego Zespołu Policji Wodnej każdego dnia są obecni na ulicach Sielpi pilnując porządku i bezpieczeństwa także w ruchu drogowym. Od momentu wejścia w życie zmian w przepisach dot. hulajnóg elektrycznych, mundurowi zwracają szczególną uwagę na stan psychofizyczny użytkowników tych urządzeń. W sobotnie popołudnie funkcjonariusze skontrolowali 26-latka z Ostrowca Świętokrzyskiego, który poruszał się hulajnogą elektryczną po uliczkach Ośrodka Wypoczynkowego w Sielpi. Okazało się, że w jego organizmie jest ponad promil alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Takich kontroli użytkownicy hulajnóg mogą spodziewać się systematycznie.
Apelujemy o rozwagę na drodze, ostrożność oraz stosowanie się do przepisów! Przypominamy też podstawowe zmiany w przepisach dot. hulajnóg elektrycznych, które obowiązują od 20 maja.
Warunki korzystania z hulajnogi elektrycznej:
10 - 18 lat – karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T,
powyżej 18 lat – bez uprawnień,
zakaz poruszania się dziecka w wieku do 10 lat na drodze.
Wyjątek: – w strefie zamieszkania dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej
Korzystanie z drogi:
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku: Jezdnia – obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, Chodnik lub droga dla pieszych – dozwolone, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu
Prędkość:
Na chodniku i drodze dla pieszych – prędkość zbliżona do prędkości pieszego. Prędkość dopuszczalna - 20 km/h
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się m.in.: kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, ciągnięcia lub holowania innego pojazdu; przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, czepiania się pojazdów, jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, ciągnięcia za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
Opr.MP
Źródło: KPP w Końskich