Ruszają wakacje nad zalewem w Sielpi
Pierwsze dni kalendarzowego lata to dla urlopowiczów czas upragnionego wypoczynku, zaś dla policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Końskich to czas wzmożonej służby. Aby nad zalewem w Sielpi wczasowicze mogli bezpiecznie odpoczywać, wzorem lat ubiegłych powołany tam został Nieetatowy Zespół Policji Wodnej. Posterunek Policji w Sielpi startuje od dziś.
Sielpiański zalew to jeden z największych zbiorników wodnych w naszym regionie. Tysiące turystów, którzy w wakacyjnym szczycie odwiedzają codziennie to miejsce sprawia, że należy podejmować szczególne środki ostrożności, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek. Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku został powołany Nieetatowy Zespół Policji Wodnej, w skład którego wchodzi 14 policjantów - w tym funkcjonariusze z wydziału prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalni.Policjanci strzec okolicy zalewu będą w patrolach pieszych, zmotoryzowanych, rowerowych oraz za pomocą policyjnej łodzi, która w minionym sezonie bardzo skutecznie sprawdzała się podczas ujawniania nietrzeźwych wczasowiczów, kierujących rowerkami wodnymi czy też pływającymi pod wpływem alkoholu. Posterunek Policji w Sielpi znajdować się będzie przy ul. Spacerowej, jednak przypominamy, że każdą interwencję należy zgłaszać na dotychczasowych zasadach, czyli korzystając z numeru alarmowego 112.
Wszystkich zachęcamy do odpowiedzialnego wypoczynku oraz przypomnimy kilka podstawowych zasad obowiązujących podczas wypoczynku na Sielpi jak również w okolicy zbiorników wodnych:
- Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
-Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
-Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
-Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
- Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
- Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
-Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
-Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
-Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.
PAMIĘTAJMY: Na otwartych terenach rekreacyjno- wypoczynkowych w Sielpi Wielkiej obowiązuje zakaz spożywania alkoholu.
Opr.MP
Źródło: KPP w Końskich