Aktualności

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przed świętami. Nie wpuszczaj do mieszkań obcych osób!

Data publikacji 26.03.2024

Zbliża się okres świątecznych wyjazdów. Zanim wyjedziemy, warto wcześniej odpowiednio zabezpieczyć swój dobytek. Możemy skorzystać z zabezpieczeń technicznych, lub poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego sąsiada. Radzimy, co zrobić, aby nie stać się ofiarą przestępstwa i utrudnić kradzież złodziejowi.

Już niebawem Święta Wielkanocne. Część z nas wyjedzie do rodziny pozostawiając dom bez nadzoru. Takie wyjazdy są okazją do działania złodziei i włamywaczy w pozostawionych bez nadzoru domach czy mieszkaniach. Aby nie dopuścić do kradzieży naszego mienia, warto wcześniej pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu.

Radzimy jak do minimum ograniczyć zagrożenie.

Włamywacza mogą odstraszyć i zniechęcić:

  • wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe - wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy; w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe;
  • doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy - wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej;
  • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.
  • „symulatory obecności”, które będą zapalały światło w mieszkaniu podczas nieobecności mieszkańców.

Pamiętaj!

Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu - na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

 Poznaj swojego sąsiada:

  • Pamiętaj - najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu - dzwoń do Policji. Dzisiaj pomożesz Ty -jutro pomogą Tobie!

 Pamiętaj! Dzwoń do Policji, gdy:

  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • usłyszysz hałasy na posesji sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;
  • zauważysz podejrzaną osobę obserwującą okoliczne obiekty.

 Nie ryzykuj niepotrzebnie:

  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności;
  • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (magnetowid, komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;
  • równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania móc zrekompensować sobie poniesione straty.
  • Nie informuj publicznie o nieobecności w domu. Unikaj publikowania na portalach społecznościowych informacji, na temat tego gdzie wyjeżdżasz i na jak długo.
Powrót na górę strony